Profesyonel anlamda yapılan bir SEO çalışması süreklilik ister. Bir defaya mahsus sitenize SEO çalışması yaptırarak yıllarca zirvede kalmanız mümkün değildir.

11 Organik Arama Motoru Optimizasyonu Gözlemi

 1. Arama motoru optimizasyonu’nun tek amacı, sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak, ve bunun sonucunda siteye daha çok trafik çekmektir.
 2. Arama motoru optimizasyonu’nun başarısı, sadece hangi kelimenin kaçıncı sırada çıktığına bakarak değerlendirilmez. Sıralama bilgileri sadece bir göstergedir, esas bakılması gereken toplam olarak arama motorlarından siteye gelen trafiktir.
 3. Arama motoru optimizasyonu, sürekli yapılması gereken bir işlemdir. (A process not a project)
 4. Başarı değerlendirmesi için rakip analizi (competitive analysis) yapılabilir ve rakiplere göre kendi başarı oranınız belirlenebilir.
 5. Bu demektir ki, arama motoru optimizasyonu’nda başarı trafik analizi ve rakip analizi yaparak en doğru şekilde değerlendirilebilir.
 6. Arama motorları için hazırlanan kelime listeleri ne kadar uğraş verilse de limitli olacaktır. Örneğin bir projede kullandığımız liste yaklaşık 50 kelimedir, fakat o siteye SEO sayesinde Google’dan Nisan 2009 ayında tam 12,936 anahtar kelime üzerinden trafik gelmiştir.
 7. Hiçbir site, hiçbir zaman her istediği kelime için 1 numara olamaz. Doğru beklentilerle yola çıkmak daha başarılı ve sağlıklı sonuçların alınmasına yol açacaktır.
 8. Hedeflenen anahtar kelime sayısı arttıkça ve o kelimeler için spesifik çalışmalar yapıldıkça, diğer kelimeler üzerinde genel olarak negatif bir etki oluşma ihtimali artar. Bunun nedeni her eklenen yeni anahtar kelime ile, arama motorlarının sitelere atadığı “konu konsantrasyonu” ve PageRank değerinin DILUTE (seyreltmek) olmasıdır. Bu yüzden gereksiz kelimeler için çalışma yapmak, daha önemli kelimelerin başarısını ters yönde etkileyebilir.
 9. Sadece birkaç kelime üzerinde yapılan bir çalışmanın vereceği sonuçlar, çok fazla kelime kullanılarak yapılan çalışmalardan farklı sonuçlar doğuracaktır. Sadece bir kelime için 1ci sıraya yükselmek için çalışma yapmak mümkündür, ancak 20 kelimenin 20’si için de 1ci sıraya yükselmek genel anlamda imkansıza yakındır.
 10. Arama motoru optimizasyonu projelerinde yapılan değişikliklerin etkilerini tam olarak görmek için, mevcut siteler üzerinde yapılan her değişiklikten sonra yaklaşık 3 hafta beklemek ve daha sonra değerlendirme yapmak gerekir. Bu süre, henüz Google’ın Sandbox’undan çıkmamış, yeterince PageRank değeri toplamamış yepyeni siteler için çok daha uzun, 2 - 3 ay civarındadır. Daha erken yapılan değerlendirmeler ‘prematüre’ olma riski ile karşılaşır.
 11. Arama motorlarında sonuçlar devamlı olarak değişecektir. Bunu önlemek mümkün değildir. Bunun nedenleri başlıca aşağıdakilerdir:
  1. Google ve diğer arama motorlarının algoritmalarındaki değişiklikler.
  2. Diğer sitelerin yaptığı değişiklikler.
  3. Arama motorlarının yeni taramalarının sonuçlara yansıması.
  4. Kendi siteniz üzerinde yaptığınız değişikler.

Yukarıda görüldüğü gibi, aslında arama motoru optimizasyonu yaparken toplam 4 etkenden sadece 1 tanesi sizin kontrolünüz altındadır. Bu yüzden kontrolünüz altında olmayan 3 etkenin hangi etkileri yarattığını devamlı takip edip anlamanız, genel anlamda başarılı olmanız için son derece önemlidir.