Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarındaki tek amaç firmanın arama motorlarında ön sıralarda yer alması değildir.

Eğer "web sitem ön sıralarda yer alsın gerisi önemli değil" şeklinde bir mantıkla çalışmalarınızı yaparsanız müşterileriniz için en çok tercih edilen konumunda olamayabilirsiniz.

Birinci Kural "Dürüst Ol"

SEO çalışmalarında en çok yapılan yanlışlardan biri arka planla aynı renk kelimelerin kullanılmasıdır. Bir diğer hata ise gizli içeriklerin siteye eklenmesidir. İlk bahsedilen yanlış, müşteriler tarafından fark edilebilir ve fark edildiği zaman hoş bir görüntü olmayacaktır. İkincisi ise müşteriler tarafından fark edilmez fakat Google tarafından fark edilir. Her iki yanlışta sizin hem Google tarafından değersiz görünmenize hem de müşteriler tarafından tercih edilmemesi gereken spam bir site olarak değerlendirilmenize yol açacaktır. Piyasayı araştırdığımızda müşterilerin sitelerine gizli içerik olarak ansiklopedi yerleştiren firmalarla karşılaşmaktayız. Bu belki bir kaç hafta sitenizi daha iyi konumlara taşıyabilir ama sonrasında Google tarafından saptandığı zaman hiç hoşunuza gitmeyecek kötü sonuçlarla karşılaşmanıza neden olacaktır. Arama Motoru Optimizasyonunun ilk kuralı dürüst olmaktır. SEO çalışmalarındaki dürüstlüğünüz arama motorları tarafından fark edilip olumlu değerlendirilecektir.

İkinci Kural "Net Ol"

İkinci önemli kural gerçekten kendinizi ve yaptığınız işi doğru bir biçimde yansıtmaktır. Müşteriler tarafından ilgi çekmeyecek bir içerik ve tasarım sizi arama motorları için değerli kılsa bile müşteriler için değersiz kılacaktır. Web sitenizde sunduklarınızı bir toplantıda veya seminerde potansiyel müşterilerinize sunduğunuz firma karakteri olarak görebilirsiniz. Bu şekilde içeriğin ve sunumun ne denli önemli olduğu belirginleşmektedir.

Üçüncü Kural "Doğru Tasarım"

Üçüncü önemli kural web sitenizle ilgili yaptığınız her geliştirmede ve değişiklikte müşteri ve arama motorlarını bir arada değerlendirmenizdir. Yani ne sadece müşterileri düşünerek ne de sadece arama motorlarını düşünerek hareket etmelisiniz. Örneğin web sitenizin tamamen flash bir yapıda olması sadece müşterilere güzel bir görüntü sunmaktadır. Ama bir çok arama motoru için içeriği okunmayan basit bir web sitesi olarak değerlendirilir. Tamamıyla flash yapıda olan sitelerin içeriğini okumaya yönelik algoritmik çalışmalar yapılmaktadır. Fakat tam netlik kazanmadığı için bu hem şuan hem de ileriye yönelik size risk teşkil edecektir. Sitenizin belli bölümlerinde flash bulunabilir. Bu görsel olarak zenginlik sunacaktır fakat tamamıyla içeriği flash olan sitelerden kaçınmanız gerekir. Bahsettiğimiz bu örnekte yapılacak çalışmaların ve değişikliklerin hem müşteriler hem de arama motorları için olumlu sonuç alınabilecek şekilde tasarlanıp stratejilerin belirlenmesi gerektiği açık bir şekilde gösterilmiştir.

Yukarıda bahsedilen 3 önemli kuralı uygulamanız, gerek arama motorları açısından gerekse müşterilere sunacağınız içerik ve yansıtacağınız firma karakteriniz açısından size mutlaka fayda sağlayacaktır. Arama Motoru Optimizasyonu ile beraber yürüteceğiniz bu süreç site trafiğini kalıcı bir şekilde arttıracaktır.