Bazen Google da arama yaptığımızda, bazı sitelerin altında alt sayfalarının da listelendiğini görürüz. Google Site Bağlantıları olarak adlandırılan bu durum nasıl oluşur?

Google, kullanıcılara yararlı olacağını düşündüğü durumlarda, kullanıcıya zaman kazandırmak, aradıklarına daha kolay ulaşmasını sağlamak amacı ile sitenizdeki yaklaşık 6 bağlantıyı daha listeler.

Genellikle bu sonuç kendi alanında etkili, aranan kelimede rekabet oluşmaması durumunda ya da anahtar kelimesinde otoriter olan web siteleri için geçerlidir. Genellikle her site kendi isminde çok güçlüdür. Site ismi, domain ismi, firma ismi şeklinde yaptığınız aramalarda (eğer rekabeti yüksek bir isme sahip değilseniz) Google'ın sizin siteniz için de önerdiği bağlantıları görüntüleyebilirsiniz.

Örneğin: Bim, İşbank, Apple, Facebook, Twitter, vb. gibi.

Genelleme içeren kelimelerde site bağlantıları ile listelenmeniz mümkün değildir.

Site bağlantıları, siteniz belli bir seviye ve geçmişe eriştikten sonra Google tarafından otomatik olarak oluşturulur. Eğer bir site bağlantısının görünümünden memnun değilseniz, Google Web Yönetici Araçları'nda oturum açarak "Arama Görünümü" kategorisi altından "Site Bağlantıları"na tıklayarak, mevcut bağlantının URL sini yazarak gösterimden düşürebilirsiniz.

Site bağlantıları Google tarafından sürekli geliştirilmekte olup, hem web sitelerine prestij, hem de kullanıcılara erişim kolaylığı ve zaman kazandırmaktadır.