Adsense hesabına kayıt olmuş ve siteniz için onay almışsanız, aynı hesaba başka sitelerde ekleyebilirsiniz.

Adsense, web site sahiplerinin reklam verenlerin reklamlarını sitelerinde yayınladıkları ve tıklama başına para kazandıkları bir sistemdir. Özellikle son zamanlarda Adsense onayı almak oldukça zordur. Reklam yerleştireceğiniz web sitesi Google uzmanları tarafından detaylı bir şekilde incelenmekte, site kalitesi ve özgün içerik puanı yüksekse Adsense hesabı onaylanmaktadır.

Eğer Adsense onayı almışsanız sahipliğini üstlendiğiniz başka sitelerinize de oluşturacağınız reklam kodlarını ekleyebilirsiniz. Her site için Adsense'ye ayrı ayrı başvurmak zorunda değilsiniz. Reklam kodunu sahiplendiğiniz yeni siteye eklediğinizde otomatik olarak hesabınızla ilişkilendirilir. Tıklamalardan ve gösterimlerden oluşan kazancınızı Adsense hesabınızdan izleyebilirsiniz. Tüm sitelerinizle ilgili kazanç ve gösterimler hesabınızda detaylı olarak raporlanmaktadır. Site sahipliği için Adsense hesabınızda oturum açınız. Ayarlar/Site Yönetimi tıklayarak açılan foruma sitenizi ekleyiniz.

Dikkat etmeniz gereken, reklam yerleştireceğiniz sitenin Google politikalarına uygun olmasıdır. Özellikle kopya ve kalitesiz içerikten kaçınılmalı, boş sayfalara reklam kodu eklenmemeli, her sayfadaki reklam sayısı Adsense Politikalarına uygun olmalıdır. Yani her sayfada en fazla 3 adet standart reklam, 3 adet bağlantı birimi ve 2 adet arama kutusu olabilir. Fazlası hesabınızın kapatılmasına neden olabileceği gibi, aşırı reklam ve yan yana reklam dizimi yapılmaması da önerimizdir.

Sitenize yerleştirdiğiniz reklamlar içeriğinizle bir bütünlük oluşturmamalı, reklam olduğu net olarak belli olmalıdır. Site temasındaki linklere göre bağlantı birimleri şekillendirilmemeli, eğer içerikten ayrıştırılamayacak durumda ise "Sponsor Reklam" olarak belirtilmelidir. Reklamlarınızın altına, üstüne buraya tıkla, destek ol şeklinde ibareler kullanılmamalıdır. Dinamik yapıdaki açılır kutu gibi kaza ile tıklamalara müsait alanlardan uzak yerlere yerleşim yapılmalıdır.

Reklam kodunu yerleştirdiğiniz sayfalar Adsense ekibi tarafından düzenli olarak incelenmektedir. Program politikalarını "Birşey olmaz, Google beni nereden görecek" düşüncesi ile asla ihlal etmeyiniz.