Eğer web sitenize yazdığınız içerik ve konular başka sitelerde yayınlanıyorsa aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

Bu konuda birçok site sahibi muzdarip durumdadır. Çeşitli önlemler almasına rağmen web sitesindeki yazıların çalınmasını engelleyemez. Hatta bazen sitesine yazdığı yazının kendi sitesinden önce başka siteler tarafından yayınlanarak Google'da indexlendiğine şahit olur. Sizin sitenizi beğenen rakip site sizin sitenizden otomatik içerik çalmak için geliştirilmiş kötü amaçlı bot yazılımı kullanıyor olabilir. İçerik çalma botları belli bir amaç için geliştirilmiştir. Sahibinin işine yarayacak belli içerikleri alarak otomatik olarak veritabanına ekler ve yayınlar.

Bu gibi durumlara müdahale edebilmeniz için birçok yöntem bulunmaktadır.

DMCA İçerik Koruma Sistemi Kullanın

Öncelikle içeriklerinizi DMCA İçerik Koruma Sistemi'ne üye olarak koruma altına alabilirsiniz. Eğer sizin sitenizdeki bir yazı başka sitelerde yayınlanıyorsa DMCA size uyarı verir. Ve o siteyi Takedown yaparak arama motorlarından devre dışı bırakabilirsiniz. DMCA ile ilgili yazımıza buradan erişebilirsiniz.

Kötü Amaçlı Siteleri Google'a Şikayet Edin

Kötü amaçlı yazılımlar kullanan, içerik çalan, uygunsuz ve rahatsız edici içeriğe sahip, Google'ı kandırmaya çalışan spam siteleri Google'a direkt olarak şikayet edebilirsiniz. Bu siteler haksız yollarla kazanç sağlamak için, başkalarına zarar vererek kendilerini üst sıralara yerleştirir. Bu gibi durumlarda Google'a bir rapor oluşturabilirsiniz ve şikayetinizi anlatabilirsiniz. Rapor oluşturmak için kötü amaçlı site adresini, konu başlığını ve derdinizi anlatmanız yeterli. İnceleme sonucunda sorununuz çözülecektir.

Google'a spam site bildirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Google Search Console Kullanın

Google'ın web sitenizi yönetmek, arama motorlarından daha kaliteli faydalanmak için geliştirdiği web yönetici araçlarını mutlaka kullanın. Gelişmiş özellikleri sayesinde web sitenize eklediğiniz her yeni sayfayı Google'a ilk siz bildirin ve kayıt edin. Yazının orjinal ilk yayıncısı olun. Bu durumda başkası sitenizdeki yazıyı çalmış olsa bile o kişiye çok fazla fayda sağlamayacak, kopya içerikten dolayı web sitesi sıralamalarda gerileme yaşayacaktır.

Google Web Yönetici Araçlarına buradan erişebilirsiniz.