Google için önem arz etmek ve üst sıralara yerleşmek istiyorsanız, Google'a etkilemeye çalıştığınız bir kız arkadaş gözüyle bakabilirsiniz.

Kız arkadaş ama; Herkesin peşinde koştuğu, milyonlarca sevgilisi olan, partnerlerini önem derecesine göre sıralayan, yeri geldiğinde kendisini (adwords) para ile pazarlayan biraz "kaşar" bir kız arkadaş. Bu kız arkadaşı ya para ile adwords reklamları vererek ya da doğal yöntemlerle etkileyebilirsiniz. Biz size bu yazımızda doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Google'ı Nasıl Etkileriz?

Görüntünüze Önem Verin

Sitenizin tasarımı sizin görüntünüzdür. Google sadeliği sever. Karmaşık yapılı web tasarımlarından kaçının. Hızlı açılan, günümüz teknolojisine uyarlı, dinamik alt yapısıyla güncellenebilen bir tasarıma sahip olun. Satılmasını istediğiniz ürünlerinizi tezgahınıza iyi yerleştirin. Değişken olmayın. Telefon satıcıysanız araya oto aksesuarlarını da serpiştirmeyin. Google sizi incelemeye geldiği zaman size hayran kalmasını sağlayın. Asla, Doğan görünümlü Şahin gibi sitenizi gereksiz kodlarla ve görsellerle doldurmayın.

İçeriğiniz Sizin Kişiliğinizdir

Net ve anlaşılır olun. Çalmayın, kopyalamayın. İçeriğiniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını sağlayın. Bunun için Google'ın baktığı noktaları gözardı etmeyin. Sizi ziyarete geldiğinde ne demek istediğinizi anlamasına olanak sağlayın. Kişiliğinizi üstünü çize çize, başlıkları kalın ve büyük yazılarla vurgulayın. "Ben buyum arkadaş" diyerek kendinizi gizlemeden net olarak ifade edin. Fakat başkalarının yazıları ile değil, kendinizi yansıtan cümlelerinizle.

Sizde kaybolmadan, kolay link düzeni ile sizi keşfetmesine izin verin. İçeriğiniz sadece Google için değil aynı zamanda ziyaretçileriniz için yazılmış olsun. Beraber çalıştığınız partneriniz göğsünü gere gere sizi başkalarına sunsun.

Davranışlarınıza Dikkat Edin

Hile yapma, aldatma... Asla Google'ı kandırmaya çalışmayın. İnanın o yaptığınız herşeyi bilir. Kanmış gibi gözükse de kısa sürede sizi yakalayacak, cezalandıracak veya terkedecektir. Ufak hatalarınız telafi edilir düzeyde olsa da, ağır suçlarınızın geri dönüşü olmayabilir. Google'ın bir kez güvenini kaybettiğiniz zaman asla size ikinci bir şans tanımaz. Yeniden gözüne girmek için kendinize yeni bir kimlik yaratarak, yeni alan adınız ile tekrar varlığınızı ortaya koymanız gerekir. Bu, herşeye sil baştan başlamak ve bütün emeklerin boşa gitmesi demektir. Para ile backlink kasmak, Seo programları kullanmak, gizli anahtar kelimeler, aşırı keywordslar, sadece sayfa oluşturmak için yazılmış anlamsız yazılardan kaçının.

Düşüncelerine Önem Verin

Google'ın siten hakkında ne düşündüğünü bilmek, nasıl hareket etmen gerektiği konusunda sana fikir sağlar. Bu yüzden Google Analytic ve Google Search Console araçlarını kullanın. Bu sayede sana sevdiği ve sevmedikleri hakkında bilgi verir. Başarılı olman için tüyolar verirken, başarısızlıklarının sebebini yok etmen için de çözümler sunar.

Sana öylesine derinlemesine bir site analizi sunar ki, sitendeki kullanıcıların tüm davranışlarını; hangi sayfana girmiş, hangi sayfanda ne kadar süre kalmış, kaç sayfanı gezmiş, sitene nereden tıklamış, hangi ülkeden gelmiş, dili ne, hangi kelimelerden sana ulaşıyorlar, hangi teknolojik aletle giriş yapmış, hangi tarayıcıyı kullanıyor, en popüler kelimen ne, şu anda sitende kaç kişi var ve saymakla bitmeyecek bir çok analiz yöntemini gösterir.

Güncellemelerle Kendinizi Hatırlatın

Google, sürekli kendini yenileyen güncel siteleri sever. Fırsat buldukça yazın. Yazmak, Google ile aranızdaki tek iletişim aracıdır. Siz yazmayı keserseniz, o da size uğramayı kesecektir.

Referanslarınızla Popülerliğinizi Arttırın

Google, sitenizle ilgili çevrenizdeki insanların ne düşündüğüne fazlasıyla önem vermektedir. Size link veren referanslarınızın derecesi ne kadar yüksek ise sitenizin değeride Google gözünde artmaktadır. Liste sıralamalarında sitenizi yükselterek bunu hissettirir. Bundan kastımızın backlink ve pagerank değerleri olduğunu anlamışsınızdır. Para ile satın alınan öneri ve tavsiyeler pek etik değildir. Bir kırtasiye dükkanının camında "bıçaklarınız bilenir" yazısı nasıl doğru karşılanmazsa alakasız bir siteden gelen geri dönüşte Google için eksi puandır.

Sosyal Çevrenizi Genişletin

Sosyal çevresi geniş, çevresinde sevilen-sayılan insanların kızları etkilemedeki üstünlüğünü biliyoruz. Sosyal medya Google içinde aynı etkiyi yaratmaktadır. Sosyal medya sayfalarınızı oluşturun. Firmanızın tanıtım ve kampanyalarını sosyal medyada paylaşın. Sitenize mutlaka sosyal medya linkleri oluşturun.

Her link değerlidir. Sosyal medya paylaşımlarınız size bu olanağı fazlası ile sağlar. Sitenizde yazdığınız her yazıyı, eklediğiniz ürünleri tek hamle ile binlerce kişiye ulaştırmak elinizde.