Trustrank, web sitelerinin spam uygulayarak üst sıralara yerleşmesini engellemek için geliştirilmiş link analiz tekniğidir.

Trustrank sayesinde spam ve güvenilir web siteleri belirlenerek işaretlenir. Belirlenen sitelerden yapılan link çıkışlarına da puan verilir.

Google, önceki algoritmalarında Pagerank değerine göre web sitelerini değerlendirerek, pr değeri yüksek olan siteleri üst sıralarda çıkarırdı. Yeni algoritmasında ise Trustrank değeri yüksek olan siteler üst sıralara yerleşmiştir. Yani pagerank değeri yüksek olan bir site, pagerank değeri küçük olan bir başka sitenin altında yer alabilir. Çünkü pr değeri küçük olan sitenin Trustrank değeri daha yüksektir.

Önceki algoritmalarda, web sitenize ne kadar çok link çıkışı olursa pr değeriniz o kadar yüksek olurdu. Bu linkin nereden, nasıl geldiği, sitenizin içeriği iyi mi kötü mü pek önemli değildi. Yeter ki sitenize link çıkışı olsun. Trustrank ile bunun önüne geçilmiş oldu. Kaliteli ve güvenilir web sitelerinden gelen bağlantılar sizin sitenizin de Trustrank değerinizi belirlemektedir. Bu sitelere kök siteler deniyor. Yani güvenilir bir kök siteden alınan birincil çıkış 100 puan olarak değerlendirilirken, 100 puan alan ikinci siteden verilen bağlantı 90 puan değerindedir.

Trustrank sayesinde web siteleri hakettiği konuma geliyor. Sitenin yaşı, güncelleme sıklığı, özgünlüğü, kod yapısı, yeni nesil tasarımı, W3C standartlarında hatasız kodlama ile yapılması, link yapısı, sitenin açılış hızı, kesintisiz sunucu hizmeti, anahtar kelime sıklığı gibi unsurlar web sitenizin trustrank değerini belirliyor.