Sandbox, Google'ın yeni açılan web sitelerine uyguladığı filtreleme sistemidir. Web sitelerinin kontrol edilerek, Google tarafından değerlendirildiği havuz sistemidir.

Dünya üzerinde 1 milyara yakın web sitesi bulunmakta ve hergün onbinlerce web sitesi internet dünyasına katılmaktadır. Günümüz teknolojisinin bir getirisi olarak insanlar her türlü işini internet üzerinden görmektedir. Bunu fırsat bilen kötü niyetli kişi veya işletmeler  hile ile rant sağlamaya çalışmaktadır. Tüm bunların önüne geçmek için bir kontrol mekanızmasına ihtiyaç vardır. Google bunu en iyi şekilde yapmak amacı ile çeşitli filtrasyon sistemleri kurmuştur. Bunlardan birisi de Sandbox Filtresi'dir.

Yeni kurulmuş bir web sitesi öncelikle Google tarafından kalite testine tabi tutulur. Site içeriği, kalitesi, site yapısı incelenir. Eğer aşırı anahtar kelime, gizli yazılar, backlinler, kopya içerik gibi birçok yasağı çiğnemişse sıralamalarda en alt sonuçlarda gösterime girer. Ya da iyi bir puanlamaya tabi tutularak sonuçlarda üst sayfalarda gösterime sunulur.

Kötü amaç güdülerek yapılmış siteler kullanıcıyı memnun etmeyen, sadece kendi amaçlarına hitap ederek yapılmış sitelerdir. Adsense ve reklam gelirlerini yükseltmek maksadı ile ziyaretçiden çok, arama motorları için yapılandırılmıştır.

Sandbox Filtresi, sadece yeni açılan sitelere değil, belli bir geçmişi olan web sitelerine de uygulanabilir. 3-5 Yıllık web siteniz yanlış uygulamalar sonucu Sandbox'a düşebilir.

Sandbox'a Nasıl Düşülür?

Bir web sitesi Sandbox'a düşmüşse mutlaka Google yasalarını çiğnemiş, yasak olan birden fazla tekniği web sitesinde uygulamış demektir.

Nedir bu yasalar:
  • * Aşırı anahtar kelime yoğunluğu,
  • * Aynı içeriği birden fazla kez yayınlamak,
  • * Çalıntı içerik,
  • * Site arka planı ile aynı renk gizli anahtar kelimeler eklemek,
  • * Hızlı backlink artışı,
  • * Aşırı link çıkışı ve nofollow kullanılmaması,
  • * Aşırı Seo uygulamaları,
  • * Hosting problemleri nedeni ile sitenizin kapalı kalması.

Bir sitenin Sandbox'a düştüğünü anlamak için en basit yöntem site sayfa başlığının (title) sorgulanmasıdır. Site başlığı uzun bir yapıda ise mutlaka ilk sayfada, duruma göre ilk sırada görüntülenmesi gerekmektedir. Kısa yapıda ise bulunması zor olan bir kelime grubuna dahil olacağı için sayfa URL si ile arama yapmak gerekir. Hiçbir şekilde web sitenizi görüntüleyemiyorsanız Sandbox'a düşmüşsünüzdür.

Sandbox'tan Nasıl Çıkılır?

Sandbox, girmesi kolay çıkması oldukça zor bir filtredir. Sandbox'a düşmenize sebep olan tüm etkenleri ortadan kaldırmalı, hatta siteyi yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Tüm SEO teknikleri standart düzeye getirilmelidir. Tüm bunları yaptıktan sonra Google'a yeniden değerlendirme talebinde bulunmalısınız.