Üst sıralarda çıkan web siteniz bir anda gerileme yaşamışsa bilin ki Bomb Filtresi'ne yakalanmışsınızdır. Bomb Filtresi, SandBox kadar katı kurallara sahip olmasa da filtreden çıkmak için oldukça uğraşmanız gerekmektedir.

Bomb Filtresi'ne düşmeniz için birçok neden olabilir. Kopya içerik kullanmanız, aşırı backlink, tekrarlanan anahtar kelimeler, site içi aşırı bağlantı oluşturmalar başlıca sebepleridir diyebiliriz. Atalarımız boşuna dememiş herşeyin aşırısı zarardır diye :)

Web sitenizi Google Analytic ve Google Yönetici Araçları ile sürekli kontrol etmeniz, Google sıralamalarını takip etmeniz bu gibi durumları daha kolay farkedip, sebepleri anlamanız bakımından size büyük fayda sağlar. Web sitenizde yaptığınız değişikliklerin olumlu ya da olumsuz etkilerini gözlemlemeniz, size nerede doğru veya yanlış yaptığınız konusunda bilgi verir. Bu sayede yapılan işlem hatalı ise geri düzeltme şansını yakalarsınız. Son bir ay içerisinde web sitenizin genel yapısında yapılan değişiklik ve dış bağlantılar öncelik olarak kontrol edilmelidir.

Bomb Filtresi'nden kurtulmak için neden cezalandırıldığınızı bilmeniz gerekmektedir. Cezaya unsur hataları düzelterek (kalitesiz link çıkışlarını, aşırı yinelenen kelimeleri, site içi bağlantıları, vb.) Google'a yeniden inceleme isteği göndermeniz gerekmektedir. Yaptığınız değişikliklerin sonuçları hemen etkileyeceğini düşünmeyin. Web siteniz üzerinde yapılan değişikliklerin Google'a yansıması haftalar veya aylar sürebilir.

İnceleme süreci içerisinde, siz web sitenizde yaptığınız rutin değişiklik ve paylaşımlarınıza devam ediniz. Google Bomb Filtresi'nden kurtulmak zor fakat imkansız değildir.