Web sitenizde yayınladığınız özgün içeriklerinizi, kaynak göstererek ya da göstermeyerek yayınlayan kopyacı sitelere karşı DMCA ile koruma altına alabilirsiniz.

DMCA, web sitesi içerik koruma sistemidir. Sitenize yazdığınız tüm yazıların telif haklarını, tıpkı noterde tasdik ettirmiş gibi garanti altına alıyorsunuz.

DMCA sistemine isteyen herkes ücretsiz olarak buradan üye olabilir. Üyelik işleminin ardından sitede bulunan DMCA logosunu (kodlarını) kendi web sitenizin tüm sayfalarına yerleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için en uygun yer, sayfanın en altı yani footer bölümüdür. Nasıl yerleştireceğiniz konusunu bilmiyorsanız web tasarımcınızdan destek alabilirsiniz. Bu işlemin web sitenize hiçbir zararı yoktur.

Kod yerleştirme işleminden sonra sistem otomatik olarak web sitenizdeki tüm sayfalarınızı ve yeni oluşturacağınız sayfaları tarayacak ve kaydedecektir. İçerikleriniz korunan nesneler arasına alınacaktır. İçeriğiniz çalındığı anda bunu yapan site içerik hırsızı konumuna düşer. Sizin içeriğinizin bir başka sitede bulunduğunu farkeden sistem eğer kaynak gösterilmemiş ise sizi mail yolu ile bilgilendirir.

Takedown "İndirmek"

Bu durum karşısında; İçeriği çalan siteyi arama motorlarından devre dışı bırakılmasını sağlayan "Takedown" yani "indirmek" anlamına gelen hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu hakkınızı bir defaya mahsus ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Sonrasında her Takedown işlemi için 99$ ödemeniz gerekmektedir. Ya da "Protection Pro" üye olarak aylık 10$, yıllık 100$ karşılığı sınırsız sayıda Takedown yapabilirsiniz.

DMCA, Avrupa ve Amerika'da yaygın olarak kullanılan ülkemizde ise henüz tanınmamış bir sistemdir. Size ait bir yazıyı başka birisi yayınlayarak DMCA'ya kayıt ettirdiği takdirde siz kopyacı durumuna düşebilirsiniz. Bu duruma düşmemek için sisteme üye olmanızı tavsiye ederiz.