Birçok web sitesi sahibi, sitesinin arama sonuçlarında Google'da gösterilmediğinden veya alt sayfalarda sıralandığından şikayet eder. Bu durumun sebepleri hakkında bir yazı yazmaya karar verdik.

Sitenizi Google arama sonuçlarında yükseltmenin en önemli kriterlerinden birisi özgün içerik kullanmaktır. Google "insanlara faydalı bir şey yap, hile yapma, kopya çekme, ben seni sonuçlarda yükseltirim" sözü verir. Nitekim sözünü de tutar.

Yazacağınız en kötü özgün içerik, başkasının yazdığı, çok güzel anlatılmış, iyi ifade edilerek kaleme alınmış bir içerikten çok daha fazla fayda sağlar. Kopya içerik sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına sebep olabilir.  Siz "Google'ın nerden haberi olacak?" diye düşünebilirsiniz. Google, dizininde ekli tüm web sitelerinin içeriklerini algoritmaları sayesinde kıyaslama ve karşılaştırma yapabilmektedir. Veya çalmış olduğunuz içerik DMCA tarafından lisanslı koruma altına alınmış olabilir. DMCA web sitesi içerik koruma sistemidir. Sahip olduğunuz özgün içeriklerinizi DMCA sitesine girerek hırsızlara karşı koruma altına alabilirsiniz. DMCA tarafından koruma altına alınmış bir içerik başka siteye kopyalandığı zaman o site Google arama sonuçlarından çıkartılır.

Google bizlere farklı bilgiler sunmak ister. Tıkladığnız her sonuçta aynı yazıyı görmek yetersiz ve sıkıcı olabilir. Özgün içerikler farklı sonuçlar doğurur. Farklı bakış açısı, farklı yaklaşım demektir. Aynı yazıyı kopyalamış yüzlerce sitenin arasında sizin basit ifadenizle anlatılmış özgün içeriğiniz hepsini eleyerek çok kısa sürede zirveye tırmanır. Arzu ettiğiniz hedefe ulaşmak bazen zaman alabilir. Fakat asla pes etmeyiniz ve ümitsizliğe kapılmayınız. Google üzerinde değerinizi arttırmanın en önemli yolu özgün yazılarınızdır.

Web siteniz içerik yazmaya uygun olmayabilir. Örneğin bir cep telefonu sitesinde sadece ürünler ve teknik özelliklere yer verilir. Farklı ve özgün olmak adına cihazın teknik bilgilerini değiştirecek değilsiniz. Bu durumda sitenizin SEO analizi yapılarak gerekli eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Sitenize faydalı bilgiler, haberler gibi deneyimlerinizi ve makalelerinizi yazabileceğiniz bir alan açılması da web sitenize fayda sağlayacaktır.

Özgün İçerik Nasıl Olmalı?

Öncelikle web siteniz ile alakalı olmalı. Bir giyim sitesinde otomobiller hakkında bilgi vermeniz size çok fazla birşey kazandırmaz. Anlaşılır ve imla kurallarına göre doğru yazılmış olmalı. İçerik konusuna göre, ilgili kelimeler (abartıya kaçmadan) bir kaç defa tekrar edilmeli. Başlıklar ve alt başlıklar h1, h2, h3 stilleri ile vurgulanmalı. Önemli yerler strong ve em kodları ile kalın ve italik olarak belirtilebilir. Bu şekilde arama motorlarına yazımızın muhteviyatı ile ilgili gerekli bilgileri vermiş oluruz.

İçerik sadece arama motorlarında yükselmek için yazılmamalı. Yazdığınız yazının en önemli muhattabı sitenizi ziyaret eden kullanıcılar olmalı. Bu yüzden akıcı ve hedef kitlenizi içeren bir dil ile anlatım sağlanmalı. İçeriğiniz en az 250 kelimeyi barındırmalı. 250 kelime doldu diye de yarıda kesip bırakılmamalı. İçeriğinizin konuya uygun bir resim ile süslenmesi de yazıya güzel bir hava katacaktır.

Google görsellerde arama yaptığımızda sürekli aynı resimler karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi mevcut Google algoritmasının resim tanıma, algılama yeteneğinin zayıf olması. Fakat bu konuda da Google mühendisleri algoritma üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Yakında resim tanıma algoritması da etkin olarak devreye gireceğinden, görsel aramalarda ilk sıralarda çıkmak isteyenlere özgün resimler kullanmaları tavsiye olunur.