Pagerank, sayfanın popülaritesini belirleyen 0 ile 10 arasında bir puanlama sistemidir. Pagerank web sitesi için değil, web sayfaları için geçerli bir değerdir. Web sitenizin her sayfası ayrı bir pagerank değerine sahiptir.

Pagerank kısaca "pr" olarak gösterilir. Patenti Google'a ait olan pagerank uzun yıllar Google tarafından web sitelerini değerlendirmek ve arama sonuçlarındaki sıralamasını belirlemek amacı ile kullanılmıştır. Fakat bu sistem kötüye kullanım neticesinde gerçeği yansıtmadığı için Google tarafından ana kriter olmaktan çıkarılmıştır.

Öncelikle pagerank mantığını kavrayalım

Pagerank değerini yükselten en önemli etken, başka sitelerin sizin sitenizdeki bir yazıyı beğenerek site linkinizi kaynak olarak göstermesidir. Size referans olan sitelerin popülerliliği "pr" değeri ne kadar yüksekse, sizin sitenizin "pr" değeri de yükselmeye başlayacaktır. Günlük hayatımızda nasıl ki işbirliği yapacağımız kişiler veya işletmeler hakkında referans "tanır kişi" desteğine ihtiyaç duyuyorsak Google'da web sitenizin sıralanmasında başka sitelerin referansını dikkate almaktadır.

Pagerank değerini yükseltmek için konu ile alakası olmayan karşılıklı link değişimleri, para karşılığı popüler sitelere günlük 3-5 link ekletmek bu sistemi kötüye kullanmak olarak tabir edilir.

Bugünkü Google arama sonuçlarına baktığımızda "pr" değeri yüksek bir çok sitenin "pr" değeri düşük sitelerden daha aşağı sıralarda geldiğini görürüz. Bu da Google'ın pagerank değerine eskisi kadar önem vermediğinin en önemli göstergesidir.

Pagerank değeri 1 olan 100 sitede linkinizin geçmesi yerine "pr" değeri 6-7 olan 1 sitede linkinizin yer alması web sitenize çok daha fazla fayda sağlamaktadır.

PageRank algoritmasının formülü ilk olarak Google yaratıcılarından olan Lawrence Page ve arkadaşı Sergey Brin tarafından geliştirilmiştir.

PageRank Algoritması

PR(A) = (1-d) + d(PR(T1)/C(T1) + .... + PR(Tn)/C(Tn))

PR(A) : A sayfasının PageRank'ı

PR(Ti) : A sayfasına link veren Ti sayfalarının PageRank'ı

C(Ti) :Ti sayfasındaki linklerin toplam sayısı

d : Buharlaşma Faktörü , 0 <= d <=1 arasındadır.

Unutmayın ki kendi sitenize ekleyeceğiniz linke de siz referans oluyorsunuz. Eğer sitenizden çıkış yaptığınız linkteki sayfa virüs veya kalitesiz, konu ile alakası olmayan anlamsız bilgiler içeriyorsa bu sizin için eksi puan demektir.

Bir oyuncakçı sitesine eklenebilecek linkin içeriği de oyuncak ile ilgili olmalıdır. Başka konularla ilgili link çıkışları Google tarafından sahtekarlık, kötüye kullanım olarak algılanabilir.