Google’ın web sitesi yöneticilerine sunduğu ücretsiz bir servistir. Webmaster Tools ve Site Yöneticisi Araçları olarak da bilinen bu servis site sahiplerine, sitelerinin Google arama motoru üzerinde ne şekilde yer aldığını ve görünürlük oranını gösterir.

Google Search Console ücretsiz bir servistir. Bu servis aracılığı ile sitenize Google arama motoru gözüyle bakarak, site içeriğinde bulunan hatalar ve indexlenmeyen sayfaları görebilirsiniz. Mevcut hataları düzelterek, indexlenmeyen sayfalarınızı Google dizinine ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda sitenizin detaylı içerik analizini yapabilir, sitenize hangi anahtar kelimelerin kullanılması ile ulaşıldığını ve söz konusu kelimeler için Google index sıralamanızın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sitenizin Google botları tarafından günlük olarak indekslenen sayfa sayısını ve transfer edilen veri miktarını da Google Search Console ile görebilirsiniz. Google’ın siteniz için uygun gördüğü PageRank bilgilerini, sitenizin iç ve dış linklerini fark edeceksiniz. Google botlarının sitenizi indeksleme sıklığını ayarlayabilir, site haritası ekleyebilirsiniz.

Google Search Console tüm bu işlemlerde işinizi kolaylaştıracak ve sitenizi popüler hale getirecektir.