Google Analytics, teknik anlamda reklamlarınızın yatırım getirisini ölçmenize ve ayrıca flash, video ve sosyal ağ siteleriniz ile uygulamalarınızı izlemenize olanak sağlayan ücretsiz web site performans analiz servisidir.

Diğer bir genel tanımla da, bir web sitesinin tüm ziyaretçi istatistiklerini anlık olarak takip etmenizi sağlayan ayrıca geçmiş bilgileride arşivleyebilen gelişmiş raporlama ve analiz aracıdır.

Bir web siteniz var ve bununla ilgili ziyaretçi verilerine mi ulaşmak istiyorsunuz? O zaman Google Analytics Tools tam da sizin aradığınız bir araç. Siteniz hangi sıklıkta ziyaret ediliyor, bu ziyaretçiler hangi linkler üzerinden size ulaşıyor, lokasyonları neresi, sitenizin hangi sayfası daha fazla tıklanıyor, sitenizde geçirilen süreler gibi bir çok sorunun cevabını Google Analytics sayesinde öğrenebilirsiniz.

Google Analytics, Google’daki bir çok tool gibi ücretsiz ve herkese açık bir servistir. Ancak kullanımı için başlangıç seviyesinde html bilmek işinizi kolaylaştırır. Bilmiyorsanız da bununla ilgili internet üzerinden bir çok yardımcı makale bulabilirsiniz.

Google Analytics Kurulumu

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra kurulum ayarlarının yapılması gerekir. Kurulum ayarlarında ilk adım, izleme kodunu sitenize yüklemektir. Her bir Google Analytics kullanıcısının, web sitesinin sayfalarına yerleştirmesi gereken kişisel bir analytics kodu vardır.

Google Analytics hesabı oluşturmak için tıklayınız »

Analytics Kodunu Nasıl Alabilirim?

Analytics kodunuzu Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra kolayca bulabilirsiniz. Bu kodu web sitenizin tüm sayfalarına eklemeniz gereklidir. Google Analytics web sitenizde olup bitenleri tam olarak algılayabilmesi ve eksiksiz istatistik sunabilmesi için analytics kodunun tüm sayfalara eksiksiz olarak yerleştirilmesi gereklidir. Eğer bu konuda teknik bilgiye sahip değilseniz sitenizin webmaster’ından destek almanız gereklidir.

İstatistik ve Raporlama

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra ‘Analytics Ayarları’ sayfasına yönlendirileceksiniz. Başvurunuzun onayının ardından raporlarınızın veri toplaması ve topladığı verileri görüntülemeye başlaması 24 saati bulabilir. Onayın ardından analytics aracı sayesinde web sitenizin trafiği ile ilgili raporlara ‘Raporları Görüntüle’ bağlantısından ulaşabilirsiniz. Sitenize ait tüm istatistikleri gerçek zamanlı ve geriye dönük olarak görüntüleyebilirsiniz.

Ana Ekran

Bu sayfada kayıtlı tüm web site profillerinizi görüntüleyebilirsiniz. Hesabınıza birden fazla site ekleyebilir ve hepsinin takibini tek ekrandan yapabilirsiniz. Bir Google Analytics hesabı için her zaman en az bir profilinizin olması gerekir. İşlem yapacağınız profilinizi seçerek detaylı istatistiklere ulaşabilirsiniz. Analytics ana ekranı kullanışlı ve Türkçe’dir, bu sebeple bir çok fonksiyonunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Veri İzleme

Google Analytics’in en fonksiyonel özelliklerinden birisidir. Reel olarak sitenizde kaç ziyaretçi var, yönlendirme linkleri neler, sayfa da geçirdikleri süreler neler gibi bir çok metrikle anlık olarak istasitiklerinizi izleyebilirsiniz. Dilerseniz manuel olarakta geçmişe dönük tüm istatistiklere detaylıca göz atabilirsiniz.

Web sitenizin istatistiklerini takip ederken 3 metrik kritik önem taşır.

1- Hemen Çıkma Oranı

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tek sayfalık ziyaretlerinin yüzdesidir. Birçok site için yüksek bir “Hemen Çıkma Oranı” olumsuz bir göstergedir, çünkü bu ziyaretçilerin siteye girip hızlı bir biçimde siteden ayrıldıklarını gösterir.

2- Sitede Geçirilen Ortalama Süre

Ziyaretçilerin inceledikleri sayfalarda geçirdiği ortalama süreyi göstermektedir. Yüksek bir rakam gözlemlediğinizde bu ziyaretçilerin sitenizde çok zaman geçirdiğini göstermektedir.

3- Yeni Ziyaret Yüzdesi (Uniqe)

Sitenizi daha önce hiç ziyaret etmemiş ama ilk defa sitenize giriş yaparak ziyaret eden kullanıcıların oranını gösterir.

Bu 3 önemli kriterin dışında siteniz için önemli diğer kriterleri belirleyip düzenli analiz yapmanız sitenizin sürekli güncel kalmasını sağlayacaktır.