Google daha kaliteli sıralama hizmeti vermek için Googlebot'da sürekli değişiklikler ve güncellemeler yapıyor. Bu güncellemelerden en sonuncusu ise aşırı seo yapan siteleri cezalandırmak.

Cutts son aylarda aşırı seo yapan siteleri tespit edip bu sitelere ceza verme çalışmalarına başladığını belirtti. Bu ceza yöntemininde önümüzdeki birkaç aydan itibaren kullanılmaya başlanacağı söyleniyor. Buradaki ceza amacının asıl mantığı herzamanki gibi kaliteli siteleri sıralamada ilk sayfaya, ilk sıraya taşımak ve kullanıcıya en kaliteli bilgiyi sunmak. Cutts bu ceza yöntemiyle amaçlarının daha eşit bir rekabet ortamı yaratmak olduğunu ifade etti.

Matt Cutts’ın bu konu ile ilgili açıklaması:

“Normalde değişiklikleri önceden açıklamayız ancak son birkaç aydır üzerinde çalıştığımız bir konu var ve bunu önümüzdeki aylarda çıkarmayı umuyoruz. Bu rekabet ortamını biraz eşitlemek niyetindeyiz. Birçok kişi, gerçekten harika içerik ve site hazırlayan kişilere karşı “çok fazla SEO” uygulayarak haksız başarı elde etmektedir. Biz de Googlebot’u biraz daha akıllı yapmak, güvenilirliğimizi artırmak istedik. Ayrıca bir sayfada çok fazla anahtar kelime kullanımı, çok fazla link değiş-tokuşu gibi şeylerle bu sektörü istismar edenleri tespit etmeyi hedefliyoruz. Şu aralar, takım halinde başarılı mühendislerle bu konu üzerinde bir yaptırımla uğraşıyoruz”.