Browser, internet sitelerinin kodlarının bilgisayarımızda güzel bir biçimde görüntülenmesini sağlayan programlardır ve dilimize tarayıcı olarak geçmiştir.

Sizin için genel performans, hız ve tasarım gibi özellikleri göz önünde bulundurarak en iyi 10 tarayıcıyı belirledik. İşte dünyanın en iyi 10 tarayıcısı!

10 - Avant Browser

Avant browser, internet explorer tabanlı olup %500′e kadar zoom imkanı gibi bazı yararlı ek özellikler sunmaktadır. Düşük CPU kullanımı ve sade arayüzüyle dikkat çekmektedir.

9 - Deepnet Explorer

Deepnet Explorer, bünyesinde dahili olarak rss okuyucu ve p2p paylaşım desteğiyle gelmekte olan ilk tarayıcıdır.

8 - Seamonkey

Seamonkey irc chat eklentisini, email ve haber gruplarını dahili olarak bünyesinde bulunduran bir tarayıcıdır.

7 - Rockmelt

Google Chromium tabanlı bir tarayıcı olan Rockmelt, dahili chat, anlık arama, paylaşım gibi özelliklerle birlikte gelmektedir. Ayrıca facebook ile entegre bir biçimde çalışmakta ve Backend Cloud Service tarafından desteklenmektedir. Favori sitelerinizden bildirimler, bookmark senkronizasyonu, google chrome eklenti desteği gibi özellikleriyle Rockmelt Browser kesinlikle en iyi 10 tarayıcı listesinde bulunmayı haketmekte.

6 - Maxthon

Az bilinen başarılı browserlardan biri olan Maxthon, kişiselleştirilebilir bir arayüz sunan Çin merkezli bir tarayıcıdır. Yaygınlaşamamasının en önemli sebebinin yaşadığı güvenlik ve hız sorunları olduğunu söyleyebiliriz.

5 - Safari

Daha çok iphone ve ipad gibi Apple’ın mobil cihazlarında kullanılan bir tarayıcı olan safari, sade tasarımı ve kullanışlı arayüzüyle dikkat çekmekte. Mac bilgisayarlar dışında windows 7 platformu için de sunulan safari, ne yazık ki Windows 7′de Mac OS performansını verememekte. Bu uyumluluk sorunu nedeniyle listemizde 5. sırada bulunuyor.

4 - Opera

Bilgisayar dışında mobilde de en popüler tarayıcılardan biri olan Opera, düşük hızlı bağlantılarda bile yüksek hızda browsing imkanı sunmakta. Birden fazla platformda hizmet vermenin avantajını iyi kullanan Opera, favori sitelerinizi tüm cihazlarınızla senkronize etmektedir.

3 - Internet Explorer

Tüm zamanların açık ara en çok kullanılan tarayıcısı olan Internet Explorer; Google Chrome, Mozilla Firefox ve Safari gibi başarılı rakiplerinin piyasaya girmesinin ardından eski gücünü büyük ölçüde kaybetti. Eski saltanatından uzak olsa da, hala %30 gibi inanılması güç bir oranla liderliğini sürdürmekte olan tarayıcı, Windows 8 ile birlikte tekrardan yükselişe geçme hesapları yapmakta.

2 - Mozilla

Firefox Mozilla Foundation tarafından yaratılan Firefox, hemen herkesin bildiği ve en azından bir kez kullandığı, tüm zamanların en popüler ve güvenilir tarayıcılarından biri. Geniş eklenti desteği, hızı, internet standartlarıyla uyumluluğuyla tartışmasız ilk sırayı zorlayan bir tarayıcı olan Firefox, sayfa isteklerini yönlendirmek için Gecko sayfa motorunu kullanmakta. Endonezya ve Almanya gibi ülkelerde inanılmaz bir popüleriteye sahip olan başarılı tarayıcı Windows, Linux, OS X ve android işletim sistemleri için çözümler geliştirmiş durumda. Dünya genelindeki internet kullanıcılarının %20′sini elinde bulundurmaktadır.

1 - Google Chrome

Sadeliği, hızı ve belki de en önemlisi anlık arama özellikleriyle Chrome en iyi tarayıcı ünvanını kimseye kaptırmıyor. Google tarafından 2008 yılında piyasaya sürülen ve alıştığımız Google stratejisine paralel olarak sadeliğiyle ön plana çıkan Chrome, başarı basamaklarını hızla yükselerek günümüz web tarayıcı pazarının %40′ını ele geçirmiş durumda. Chrome’un başarısının bir diğer sırrı ise Google’ın diğer hizmetleriyle tam entegre bir biçimde çalışarak hesaplarınızı tek bir merkezden kontrol etmenize yardımcı olması. Chrome Store’dan indireceğiniz eklentilerle tarayıcınızı kişiselleştirebilir ve tarayıcı performansını daha üst seviyelere de çıkartabilirsiniz.