Responsive Web Sitesi

Son zamanlarda çok sık duymaya alışık olduğumuz bu akım, web 3.0 yolunda daha hızlı adımlar atmamıza sebep olan bir keşiftir. Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan Responsive Web Design, Türkçede 'Duyarlı Web Tasarım', 'Uyumlu Web Tasarım' gibi farklı şekillerde tercüme edilir.


Responsive Web Tasarım Nedir?

Bundan birkaç yıl önce 800x600 ekran çözünürlüğü birçok tasarımcı için standart olarak kabul ediliyordu. Web sayfaları, bu ölçüler baz alınarak hazırlanıyordu. Üzerinden fazla zaman geçmeden bu çözünürlük artmaya ve standartlar değişmeye başladı. Şu sıralar en çok kullanılan ekran çözünürlüğü 1366x768 olsa da bunun web tasarım sektörü için bir standart haline geleceğini pek sanmıyorum. Artık insanlar netbook, tablet ve akıllı telefonlarla internette dolaşmaya başladı. Her geçen gün yeni bir cihaz daha piyasaya sürülmekte ve bu da web tasarım sektörünü ciddi bir şekilde etkilemektedir.

Web tasarım sektörünün bu çözünürlük çılgınlığına ayak uydurması oldukça zorlaştı. Büyük ölçekli kuruluşlar, web sayfalarının mobil sürümlerini hazırlatarak oyunun başını çekmeye çalışsalarda bunda pek de başarılı olamadılar. Bunun nedeni, hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak artık neredeyse imkansız hale gelmeye başladı. Masaüstü bilgisayarlarda sorunsuz görüntülenebilen web sayfaları, yeni çıkan mobil cihazlarda bu kadar başarılı olamayabilirler. Gelişen web standartları ve desteği artan HTML5 & CSS3 teknolojilerinin web tasarım sektörüne kazandırdığı "Responsive Tasarım" tekniği ile artık bu sorun ortadan kalkıyor.

Son zamanlarda birçok blog, forum ve hatta kitaplara konu olan "Responsive Web Tasarım" tekniği; tarayıcı ve çözünürlüklerden bağımsız olarak ziyaretçinin kullandığı cihaz ekran çözünürlüğünü baz alıp ziyaret edilen web sayfasının içeriğini (navigasyon, formlar, yazı, fotoğraflar vb.) uygun şekilde ölçeklendirip yeniden konumlandırması tekniğidir. Bu teknik sayesinde hazırlanacak web sayfaları, HTML5 & CSS3 teknolojileri kullanılarak masaüstü ve mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde görüntülenebilecektir.

Peki Responsive Web Sitesi Size Ne Kazandıracak?

Responsive web sayfa tasarımı ile her cihaz için farklı web sayfaları hazırlatmak yerine, tek bir web sayfasını duyarlı yaptırmak sunucu, domain ve tasarım gibi ek masraflarınızı düşürecek ve mobil cihazların hepsinde sorunsuz görüntülenmiş olacaksınız. Bu şekilde internet ortamında bağlı olan bütün cihazlarda kurum/kuruluşunuza ait web sayfanız sorunsuz olarak görüntülenmiş olacak.

Responsive Web Sitesi Avantajları

  • * Sayfa tasarımı açısından diğer tasarımlara göre daha kolay ve maliyeti düşüktür.
  • * Mobil cihazların ekran boyutlarını otomatik şekilde ayarlayarak sitenizi kullanıcı dostu yapar.
  • * Mobil cihazlar için ayrı web sitesi ihtiyacı doğmayacağından, içerisinde veri toplamak için aynı URL yeterlidir.
  • * Bir yapıyla tüm cihazlara erişim sağlanabildiğinden, güncelleştirmesi de kolay olacaktır.
  • * Hata yapma oranını azaltır, hata durumunda müdahaleyi kolaylaştırır.
  • * Hedef kitleniz, dönüşümünüz, kullanıcınızın sadakati artar. Hitlerinizde artış, gelirlerinizde artış demektir.
  • * Siteye erişim probleminizi azaltır. Siteniz farklı bir içerik kaynağına ihtiyaç duymaz.
KISACA "DİYALOG"

2005 yılından beri çalışmalarını sürdüren Diyalog İnteraktif Medya Hizmetleri, müşterilerine internet konulu iş alanlarında çözüm ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Konusunda profesyonel çalışma ekibimizle, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik özel tasarım ve yazılım seçenekleri sunuyoruz.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Projeleriniz hakkında fiyat teklifi taleplerinizi bize buradan iletebilir, detaylı bilgi almak için arayabilirsiniz.

Anafartalar Mah. Mehmet Karagöz Cad. Uçar Ticaret Merkezi No:5/244 Ulus/Ankara
Gsm: 0552 483 97 20
Email: diyalog@hotmail.com

© Diyalog 2018 - Tüm hakları saklıdır.

PROJENİZİ MASAYA YATIRALIM

Başlamak bitirmenin yarısıdır. Web projenizi ertelemeyin. Hemen şimdi teklif isteyin, en kısa zamanda projenizi teslim edelim.


SİZİ TANIYALIM
PROJE DETAYLARI
TASARIM NOTLARI
Güvenlik Kodu

Gizlilik Politikası:  Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız. Projenizle ilgili olarak yalnızca sizinle iletişime geçeceğiz.