Diyalog Web Tasarım Facebook Sayfası
Diyalog Web Tasarım Twitter Sayfası
Diyalog Web Tasarım Twitter Sayfası
Diyalog Web Tasarım You Tube Sayfası
Diyalog Web Tasarım Linkedin Sayfası
"Farklı Olanlar Kazanır!.." 0535 246 35 56   Başarılarımız  
Ana Sayfa iletişim Web Tasarım Haberleri Referanslarımız
 
Ana Sayfa İletişim Haberler Referanslar
Logo Tasarımı
BURADASINIZ » Ana Sayfa » Grafik Tasarım » Logo Tasarımı
Grafik Tasarım
Logo Tasarımı
Broşür Tasarımı
Katalog Tasarımı
El İlanı - Flyer Tasarımı
Insert Tasarımı
Afiş Tasarımı
Kartvizit Tasarımı
Kurumsal Kimlik Çalışmaları
 
HABERLER & DUYURULAR

 

 
Logo Tasarımı

Logo TasarımıLogo hakkında kısaca, kurumsal kimliğin en önemli grafik unsurudur diyebiliriz. İyi tasarlanmış bir logo seyircisini görsel olarak etkiler ve akıllarda kalıcı olmasını sağlar.

Logo'nun kimlik ve marka için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Her iş mutlaka bir logo gerektirir. Logonuz, potansiyel müşterilerinize ürününüzü ve frmanızı temsil etmektedir.

Herhangi bir tasarımcı, hatta siz bile basit bir logo oluşturabilirsiniz. Fakat etkileyici ve akılda kalıcı olmayacaktır. Her ne kadar basit gözükse de etkileyici bir logo oluşturmak kapsamlı bir tasarım süreci gerektirir. Doğru renklerin kullanılması, en farklı yazı tipleri, işinizi yansıtması gerçek anlamda beyin fırtınası demektir.

Bir logo tasarlatmadan önce, logonun neyi ifade ettiğini anlamak gerekir. Logo, sadece bir işaret değil, yazı tipi, renk ve görüntüsü ile ticari markanızı yansıtır. Müşterilenizde iyi bir intiba, güven ve hayranlık bırakır.

1. İyi bir logo sade olmalıdır

Sade bir logo tasarımı, zihine daha çabuk yerleşir ve kolay hatırlanmasını sağlar. Birçok ünlü logo, çok abartılı olmayan sade tasarımları ile dikkat çekmeyi başarmıştır.

2. İyi bir logo akılda kalıcı olmalıdır

Sadelikten sonraki ikinci kural akılda kalıcı olmasıdır. Bir logonun kolay hatırlanabilmesi ancak sade ve etkileyici bir tasarımla mümkündür. Gereğinden fazla anlaşılmaz, karışık logo tasarımları bu özellikten yoksundur. Akılda kalıcı bir logo, nerede görülürse görülsün müşteri tarafından direkt dikkat çeker ve firmanın oldukça kolay bir şekilde hatırlanmasına yardımcı olur.

3. İyi bir logo ebedi olmalıdır

Logoların başlıca unsurlarından birisi de ebedi gibi görünmesidir. Zamanı kestirilemez. İyi bir logo müşteri ile ürün arasında hemen bir bağlantı kurar. Örneğin, Coca Cola logosu dünya çapında bilinen global bir logodur. Hangi ülkede olursanız olun, bu logo yu gördüğünüz her yerde Coca Cola satıldığını bilirsiniz. Coca Cola logosu 1885'ten beri aynı şekli ile kullanılmaktadır.

4. İyi bir logo çok yönlü olmalıdır

Sadelik prensibi ile tasarlanmış bir logo, küçültüldüğü zaman karmaşık bir görüntü yaratmayacak, büyütüldüğü zamanda göz dolduracak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Her türlü ölçüde anlaşılabilir ve okunabilir olmalıdır. Çok fazla renklerden kaçınılmalı, baskı da sorun çıkarmayacak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Yüksek çözünürlüklü baskılarda, sitelerde, afişlerde, kartvizitlerde hatta tişörtlerde kendini göstermelidir. Örneğin, "Nike" logosu küçük siyah bir swosh. Tüm medya araçları üzerinde aynı görünür. Bu özelliği çok yönlülük olarak tanımlayabiliriz.

5. İyi bir logo konusuna uygun olmalıdır

İyi bir logo konusuna uygun olarak tasarlanmalıdır. Örneğin, bir çocuk oyuncak mağazası için logo tasarımı yapılacaksa, tasarımda çocukça bir yazı tipi ve renk düzeni kullanılabilir. Fakat aynı yazı ve renk düzeni bir hukuk bürosu için çok uygun olmayacaktır.

Alo Web Tasarım